×

نگارش مقالات

 

 

نگارش مقالات

گروه تحقیقاتی نخبگان برتر:

چگونه مقاله بنویسیم؟

نگارش مقالات اصولی دارد که می توان گفت در تمامی رشته ها باید رعایت شود امروز در خدمت شما دوستان هستیم تا این موارد را با هم مرور کنیم،پس با ما همراه باشید.

در ابتدا می خواهیم تعریفی از پژوهش داشته باشیم این فرایند به پردازش اطلاعات می پردازد و به ارزیابی و زایش علم کمک می کند.

انچه ما در کتابها و سایت های اینترنتی مشاهده می کنیم به عنوان داده مطرح است و ما می توانیم با سنجش و گزینش این داده ها را جمع آوری وداده هایمان را تبدیل به اطلاعات کنیم حالا که یکسری اطلاعات داریم می توانیم با تجزیه و تحلیل دقیق آنها را در مقالات بکار ببریم

یک ویژگی شاخص مقاله تولید علم است تولید علمی که با نوآوری و خلاقیت همراه باشد ارزش دارد و باید همیشه در مقاله حرف تازه ای برای گفتن داشته باشیم. این حرف تازه می تواند در مورد هر چیزی باشد.

 

مراحل پژوهش در نگارش مقالات

در ابتدای راه باید بدانیم با چه مسئله ای روبرو هستیم بعد از اینکه با مسئله به طور کامل و از زوایای مختلف آشنایی پیدا کردیم باید فرضیه ای بدهیم و به آزمایش آن بپردازیم و ان را تبدیل به یک نظریه کنیم نظریه ای که به حل مسئله کمک کند و آن را حل کند.

 

ساختار مقالات علمی- پژوهشی در نگار ش مقالات

 

هر مقاله ساختاری دارد که از عنوان، چکیده، طرح مسأله(مقدمه)، بدنه اصلی مقاله، نتیجه و منابع تشکیل شده است.

۱٫ عنوان

عنوان مقاله فوق العاده مهم است اولین نگاه به عنوان است ما برای اینکه مقاله ای را مطالعه کنیم از روی عنوان انتخات می کنیم در انتخاب عنوان دقت کنید که تکراری نباشد و تا حد ممکن کوتاه و گویا باشد و هیچ گونه ابهامی در پی نداشته باشد.کاملا شفاف باشد.

یک عنوان خوب می تواند مسیر مقاله را به ما نشان دهد که با مطالعه آن در چه مسیری گام نهاده ایم.

 

۲٫ چکیده

چکیده مقاله، ترکیبی از طرح موضوع و ضرورت موضوع می باشد که تقریبا ۷۵ کلمه می باشد. چکیده باید گویای چشم اندازی به مقاله باشد. چکیده از این جهت مهم است که در پایگاه های اطلاع رسانی قرار می گیرد و می تواند محتوای مقاله را شرح دهد و به خواننده در انتخابش کمک کند بنابراین با حساسیت نوشته شود و سعی کنید در نگارش آن بسیار دقت کنید که کاملا گویای مقاله باشد.
باید به بیان مسئله و اینکه چرا این مسئله مطرح شده و چه نظریاتی در این زمینه موجود است بپردازیم و بیان کنیم ما به چه نظریه ای رسیده ایم و به چه دلایلی برخی نظریه ها را رد می کنیم.

 

۳٫ کلیدواژه

انتخاب کلید واژه بر اساس مباحث مهم مورد بحث در مقاله می باشد. تعداد آنها باید ۶ کلمه باشد و این کلید واژه ها نیز به خواننده ها در انتخاب مقاله کمک می کنند پس با ظرافت این کار را انجام دهید.

 

۴٫ طرح مسأله(مقدمه)

اگر طرح مسأله با مهارت صورت گیرد باعث می‌شود نویسنده راحت تر به نگارش مقاله بپردازدو این اصل مهمی در مقاله محسوب می شود.

باید ابتدا مسئله را تعریف کنید و اگر مسئله شما حاوی زیر شاخه هایی است ذکر کنید.

درنظر داشته باشید مشکل و مسئله متفاوت از هم هستند.

 

۵٫ بدنه اصلی مقاله

بدنه مقاله مباحث شما برای اثبات فرضیه می باشد و شما می توانید با نقد نظریه های مختلف به اثبات نظریه خود بپردازید.سعی کنید فرضیه خود را شفاف سازی کنید و به اثباتش بپردازید.عنواین مناسب برای قسمت های مختلف مقاله انتخاب کنید.

 

۶٫ نتیجه

نتیجه خلاصه کاملی از نگارش مقاله می باشد در واقع بیان مسئله به همراه پاسخ شما به مسئله می باشد.

 

۷٫ تقدیر و تشکر

 

۸٫ منابع و مآخذ

 

منبع : گروه تحقیقاتی نخبگان برتر – انجام پایان نامه – انجام مقاله – انجام پروپوزال