×

نوشتن پایان نامه تا دفاع

از نوشتن پایان نامه تا دفاع – در این مطلب شما را با روش های اخذ و تدوین مقالات و دفاع از پایان نامه آشنا می کنیم. چرا که نوشتن یک پایان نامه با کیفیت موجب پیشرفت علمی یک کشور خواهد شد.

گام اول در نوشتن پایان نامه انتخاب موضوع پایان نامه است که در مقالات قبلی درباره آن توضیحاتی داده شد.

دو نکته از نکاتی که درباره انتخاب عنوان پایان نامه  باید رعایت شود در ادامه ذکر شده است.

انتخاب عنوان از اهمیت بالایی بر خوردار است از این جهت که علاوه کوتاه بودن آن باید هدف کارتان را به خوبی مشخص نماید.

ترجحا از واژه هایی مانند ببرسی، ارزیابی و ارائه را در ابتدای عنوان های خود استفاده نکنید.

در ادامه شما را با انتخاب استاد راهنما آشنا خواهیم کرد.

پروسه نوشتن پایان نامه تا دفاع یکی از جذابترین و در عین حال مقاطع پر استرس دوران تحصیلی شما به حساب میاید.

 

انتخاب مشاور و استاد راهنما

 

پروپوزال و سابقه تحقیق خود را به طور کامل با یکی از اساتید متخصص در رشته مورد نظر به اشتراک بگذارید.

البته در این انتخاب باید توجه داشته باشید که استاد مورد نظر ظرفیت اخذ دانشجو داشته باشد تا شما هم به عنوان دانشجو ایشان معرفی شوید.

یکی از استادها باید تمام وقت یا پاره وقت ظرفیت خالی داشته باشند. ضمنا در صورتی که سقف پذیرش ایشان پر شده باشد امکان اخذ دانشجو ندارد.

دانشجو باید توجه داشته باشد قبل از برنامه ریزی و هماهنگی با استاد مورد نظر از تعداد پایان نامه های زیر نظر ایشان اطلاعات کسب نماید.

از این رو در صورت عدم رعایت این نکته مسولیت عواقب این موضوع هم بر عهده دانشجو هم استاد می باشد.

استاد راهنما می تواند شما را در انتخاب مشاور راهنمایی کند.

 

تکمیل فرم تایید و ارجاع به مدیر تخصصی رشته

 

همان طور که گفته شد در گام اول دانشجو عنوان پایان نامه خود را پیشنهاد می دهد.

همان طور که گفته شد این است که موضوع نباید تکراری باشد از این رو می تواند با مراجعه به سایت پایگاه پایان نامه های مرتبط و سرچ کردن کلمات کلیدی از این موضوع مطمئن شوید.

لازم به ذکر است چاپ این نتیجه و پیوست آن به موضوع پایان نامه بسیار مهم است.

دانشجو موضوع پایان نامه را به مدیر گروه اطلاع می دهد و پس از تایید ایشان دو هفته زمان دارد تا پورپوزال خود را تهیه و تنظیم نماید.

 

تهیه پروپزال

 

فرم پیشنهاد تحقیق پایان نامه که دانشجو با هماهنگی استاد راهنما بر اساس موضوع پایان نامه تهیه می کند را پرپوزال می نامند. به نوعی می توان این پرپوزال را پیش نویس پ‍ژوهشی نامید. چرا که در آن موضوعی که برای پایان نامه خود انتخاب کرده اید معرفی می شود.

در این متن مواردی همچون بیان مساله، اهداف، روش کار، سوابق تحقیق و … ذکر می شود.

آماده سازی پورپوزال زیر نظر  مشاور و استاد راهنما انجام می شود و برای ارائه آن در شورای تخصصی، پورپوزال را به مدیر گروه مربوطه می دهند.

این فرم با فرمت مشابه برای تمامی رشته ها استفاده می شود و مبنای تایید موضوع پژوهش شما می باشد. اما گاهی ممکن است شکل آن متناسب با رشته تحصیلی اندکی متفاوت باشد.

در این قسمت علاوه موارد گفته شده پژوهش هایی که در گذشته بر روی موضوع انجام شده و نتایجی که پیش بینی می کنید را ذکر نمایید.

 

ارائه پروپزال

 

رزومه تحصیلی چه در زمینه آموزشی و چه پژوهشی را به همراه کپی از آخرین مدرک تحصیلی برای استادان راهنما و مشاور ارسال نمایید.

کپی کارت ملی، صفحه اول شناسنامه ،صفحه اول دفترچه بیمه و آخرین حکم کار گزینی استاد راهنما به ناظر تحصیلات تکمیلی ارائه داده می شود شماره حساب بانکی استاد نیز به منظور پرداخت حقوق  به امور پژوهشی داده می شو.

با دریافت فرم پیشنهاد پروژه یا پرپوزال و تکمیل آن سعی کنید که نشان دهید شما شایسته ترین شخص برای انجام این کار هستید و اکنون بهترین زمان برای انجام این پروژه است. از مواردی که در این فایل ذکری می شوند می توان به موارد زیر اشاره نمود.

شفاف بودن موضوع تحقیق

روشن بودن شیوه و نتایج تحقیق

امکانات مورد نیاز نوشتن پایان نامه تا دفاع :

نکته مهمی که در این فرایند ها باید در نظر بگیرید تا دچار مشکل نشوید این است که امضا ها به صورت کپی و اسکن و.. قابل پذیرش نیستند.

در ضمن پروپژال ناقص ( بدون امضا هریک از اساتید راهنما و مشاورین) قابل پذیرش نمی باشد. به سرانجام رساندن پروسه نوشتن پایان نامه تا دفاع از آن بدون شک بهترین دوره دوران تحصیلات شما میباشد.

در بیان تاریخچه تحقیق حتماً تعدادی از تحقیق‌های انجام شده در سال‌های اخیر را ذکر کنید