×

تاثیر پایان نامه بر آینده شغلی

تاثیر پایان نامه بر آینده شغلی – تمامی دانشجویان پس از فارق التحصیلی ملزم به نوشتن پایان نامه و ارائه آن برای اخذ مدرک تحصیلی شان هستند.

از این رو نوشتن پایان نامه امری مهم است که در این مطلب شما را با مراحل آن آشنا می کنیم.

 

کیفیت نگارش پایان نامه

 

در صورتی که کیفیت پایان نامه شما مطلوب باشد مورد تایید اساتید و داور ها قرار گرفته و شما به دفاع از آن دعوت می شوید که اگر این مرحله نیز با موفقیت طی شود دوره تحصیلی شما در آن مقطع به پایان رسیده و می توانید مدرک خود را از دانشگاه اخذ نمایید.

اما وقتی که مطالب شما عالی باشد به عنوان مقالات علمی در دسترس دیگران قرار می گیرد و شما هم به عنوان گردآورنده آن مطلب معرفی می شوید که این کار علاوه بر اینکه رزومه کاری شما را تحت تاثیر قرار می دهد باعث رشد علمی کشورمی شود.

از این جهت کیفیت نگارش پایان نامه بسیاز حائز اهمیت بر تاثیر پایان نامه بر آینده شغلی است.

گام اول برای نوشتن پایان نامه خوب، ایجاد یک سوال پژوهشی است که در طی پروژه باید به آن پرسش پاسخ داده شود.

 

انتخاب مناسب ترین پرسش برای پایان نامه

 

همان طور که گفته شد این مرحله ستون اصلی هر پایان نامه ای در هر مقطعی اعم از کارشناسی، ارشد و یا دکتری می باشد.

پس حتما قبل از شروع به نوشتن مقاله یک پرسش مناسب مطرح کنید که ضمن ایجاد انگیزه برای نوشتن آن، در وقتتان نیز صرفه جویی کرده باشید.

منظور از پرسش مناسب سوال هایی است که ذهن جامعه آموزشی و مخاطبان آن رشته را به خود در گیر کرده است. لذا تحقیق درست و کاربردی در این زمینه، نتیجه مطلوبی در فارق التحصیلی شما و پس از آن خواهد داشت.

این پرسش ها باید به گونه ای باشند که محتوایی اصیل را مورد پژوهش قرار دهند و سازمان یافته و جالب باشند.

برای انتخاب پرسش های مناسب می توانید از فارق التحصیلان رشته تحصیلی خود راهنمایی بگیرید. مشورت با افراردی که در این زمینه کار کرده اند شما را در تصمیم گیری برای موضوع پایان نامه تان راهنمایی می کند و از سختی این کار می کاهد. همینطور یکی از مهمترین مواردی است که تاثیر پایان نامه بر آینده شغلی دارد.

 

در نظر گرفتن مخاطبان مقاله

 

همان طور که می دانید مقاله شما برای دانشجو های هم رشته خودتان که عموما در رده سنی مشترکی با شما هستند مورد استفاده قرار می گیرد.

به همین جهت از نوشتن مطالب زیادی صرف نظر کنید زیرا این کار از حوصله مخاطبان خارج است.

می توانید با مطالعه مقاله ها و پژوهش های بیشتر در مورد موضوع پروژه خود ذهن باز تری نسبت به موضوع داشته باشید و از تکرار مطالب بپرهیزید و بلکه با نگارشی جدید کیفیت مقاله خود را بهبود ببخشید.

 

یافتن موضوع مناسب برای نوشن پایان نامه

 

شروع نوشتن پایان نامه با انتخاب موضوع مقاله آغاز می شود. هرچه در این زمینه حرفه ای تر عمل کنید نتیجه مطلوب تری خواهید گرفت.

انتخاب موضوع مقاله تان به موارد به زیر بستگی دارد.

  • نیاز های جامعه

  • علاقه و دانش محقق در رشته مورد نظر

  • داشتن شرایط تحقیقات تئوری

  • داشتن امکانات پژوهش های عملی

  • در نظر گرفتن آینده شغلی

 

پس از در نظر گرفتن این معیار ها می توانید اقدام به یافتن موضوع مناسب نمایید اما باید توجه داشته باشید تز شما تکراری نباشد و شخص دیگری در گذشته به انجام آن نپرداخته باشد.

بعد از انتخاب موضوع، پرسش پژوهشی خود را با شرایطی که ذکر شد مطرح کنید.

و بعد از مطرح کردن پرسش اقدام به یافتن استاد راهنما و مشاور حرفه ای در این زمینه برای نوشتن پایان نامه نمایید.

 

یافتن بهترین منبع برای نوشتن مقاله

 

بعد از انتخاب موضوع انتخاب منابع مناسب برای انجام پایان نامه امری اساسی شمرده می شود.

می توانید با بررسی کتاب ها و مقالات منتشر شده در این زمینه مناسب ترین آن ها را پیدا کنید. برای این کار می توانید از مقالات نوشته شده در زبان های انگلیسی و ترجمه آن ها بهره بگیرید.

شایان ذکر است که در پایان تحقیقتان باید لیست این منابع ذکر شود.

منابع مورد استفاده در این زمینه به دو دسته منابع اولیه و منابع ثانویه تقسیم می شوند که در مقالات بعدی به توضیح مفصل تری در باره هریک از آن ها می پردازیم.