×

طریقه نوشتن اهمیت و ضرورت تحقیق در پایان نامه

اثبات اهمیت تحقیق

در یک نگاه کلی محقق یا دانشجو اهمیت تحقیقی را که می خواهد انجام دهد خود با نوع مسئله‌ای که انتخاب کرده بیان می‌کند، اما مشکل اصلی در برابر محقق یادانشجو هست ، این است که باید مشخص کند این تحقیق یا پایان نامه در چه زمینه‌ای اهمیت بیشتری دارد. همین امر می‌تواند در ارائه طرح تحقیق یاپایان نامه ، بررسی ادبیات و پیشینه تحقیق یا پایان نامه نقش اساسی ایفا کند.

اهمیت مسئله:

پژوهشگر( محقق یا دانشجو ) اهمیت مسئله را در قالب دو جنبه اهمیت کاربردی و اهمیت نظری مسئله، بررسی و بیان می‌کند. محقق یا دانشجو باید مسئله را به نوعی بیان کند که اهمیت آن را به اثبات برساند. پژوهشگر( محقق یا دانشجو) در اهمیت نظری با بررسی نظریات و تئوری‌های موجود، اهمیت مسئله انتخاب شده را بیان می‌کند و در قسمت کاربردی مسئله، در عمل به بیان فواید و نتایج کاربردی حاصل از انجام تحقیق یا پایان نامه می‌پردازد. برای بازبینی باید ببیند چرا انجام آن تحقیق یا پایان نامه ضرورت دارد و چه ارزشی دارد، نتایج حاصل از آن چیست و آیا این کار قبلاً انجام نشده است؟
توجه به ضرورت تحقیق یا پایان نامه برای این است که مشکلی را در جامعه برطرف کند؛یعنی اگر بنیادی است برای افزایش سرمایه‌ای به سرمایه علم است و باعث ارتقای علمی است یا اهمیت کاربردی دارد، که بیانگر میزان کار و استفاده تحقیق مورد نظر است.

در موضوع تحقیق برای پایان نامه ها مواردی خیلی ضروری می باشد که باید همان ابتدای انتخاب موضوع بررسی و تعیین وضعیت گردد،  که این مورد ” طریقه نوشتن اهمیت و ضرورت تحقیق در پایان نامه ” می باشد همانطور که می دانید در ابتدا موضوع پایان نامه مشخص می گردد در موضوع پایان نامه دانشجو باید اشرافی بر موضوع داشته باشد چرا که در صورت عدم اشرافیت و اهمیت تحقیق در رشته مورد نیاز خود ممکن است با مشکلاتی استخراج اطلاعاتی مواجه گردد.

پس از دریافت عنوان پایان نامه دانشجو باید سه موضوع را که جز اصولی ترین موضوع تحقیقات می باشد را رعایت و بررسی نماید.

  1. اهمیت مسئله
  2. اهمیت تحقیق
  3. ضرورت تحقیق

اهمیت مسئله

در این بخش محقق طبق عنوان پایان نامه نسبت به موضوع اهمیت مسئله آن را بررسی می نماید امروزه می دانیم که در پایان نامه ها اهدافی را پیگیری می کنیم که آیا این تحقیق نمونه جدید می باشد یا در ادامه موضوع های دیگر و یا به نوعی مسئله قبلا مطرح شده و جهت تکمیل آن می خواهیم تحققات را انجام دهیم چرا که در صورت مسئله جدید بودن زینه هایی دربر خواهد داشت که باید به امور مسلط باشیم.

 

اهمیت تحقیق

حال در صورت آشنایی و اشراف به مسئله تحقیق می توانیم اهمیت تحقیق را نیز بررسی نماییم باید موضوع تحقیق را در بخش مربوطه پیگیری نماییم یعنی برای مثال اگر موضوع تحقیقی به جامعه شناسی مربوط می شود باید موضوع تحقیق را در سطح شهر و جامعه کوچکتر یعنی جانواده بررسی نماییم.

در کل اهمیت تحقیق را میتوان  از دو بعد بررسی نمود:

 

  • بعد نظری
  • بعد عملی ( کاربردی )

 

پس به اینصورت هر تحقیقی دامنه پژوهش و بررسی دارد که باید در آن جامعه اهمیت تحقیق را بررسی نماییم. هر نوع تحقیق باید از دو بعد نظری و کاربردی بررسی گردد .

 

ضرورت تحقیق

برای هر عنوان پایان نامه پس از اشرافیت به مسئله و اهمیت تحقیق باید ضرورت آن بررسی گردد عموما اهمیت تحقیق را در دو مؤلفه «زمان» و «مکان» بررسی می نمایند.

باید بدانیم که این تحقیق بر زمان فعلی مورد نیاز است یا خیر در صورت رسیدن به اینکه عنوان و موضوع تحقیق متناسب با زمان فعلی نبوده و در صورت ارائه مجبور به کپی از مقالات قدیمی می باشد و یا امکاناتی برای ارائه این موضوع به دلیل پیشرفته بودن آن و نبود امکانات در آن جامعه را باید بررسی نماید.

بنابراین، گاهی موضوعاتی مهم هستند؛ اما ضروری نیستند. این نکته نیز حائز اهمیت است که در تحقیق و فرایند آن، میلیون‌ها موضوع مهم بالقوه وجود دارند؛ اما موضوعات ویژه‌ای هستند که ضرورت انجام پیدا می‌کنند.

 

اهمیت تحقیق از نظر تئوری

پژوهش‌گر در نگارش اهمیت تحقیق خود که اغلب ۱/۵ الی ۲ صفحه A4 است، باید بتواند با توجه به دانش و ادبیات موجود، دلایل مهم بودن مسئله تحقیق را بیان کند. او برای این کار، باید نشان دهد که تحقیق مزبور، از دیدگاهی جدید و خلاقانه به مسائل نگاه می‌کند.

در کل برای بیان اهمیت موضوع باید حداقل دو صفحه از پایان نامه را به این موضوع اختصاص دهد و این بخش در ابتدای پیان نامه باید قرار گیرد.

این بخش مهمترین بخش پایان نامه می باشد و باید خلاصه ایی از وضعیت کلی اهمیت موضوع پایان نامه را برساند چه این عنوان پایان نامه بصورت تئوری باشد و چه این بخش مربوط به کارهای عملی باشد باید یک سیر تکاملی از موضوع را در این دو صفحه عنوان نماید، در این بخش باید اتفاقاتی که قبلا پژوهشگران در این خصوص انجام داده اند را نیز مطرح نمایند چراکه ممکن از در تحقیقات خود بناچار بخشهایی از مسئله را از تحقیقات قدیمی کپی برداری نمایید اما داده های کنونی را با آن بررسی نمایید و ممکن است طی بررسی نتایج متفاوتی را کسب نمایید از این رو، نتایج حاصل از تحقیق، می‌تواند موجب گسترش تئوری پیشین گردد.

 بهر حال شما باید در بخش اهمیت موضوع تمام پیش بینی های لازم برای ارائه طریقه نوشتن اهمیت و ضرورت تحقیق در پایان نامه را اعلام نمایید.

برای دریافت مشاوره در خصوص  ” طریقه نوشتن اهمیت و ضرورت تحقیق در پایان نامه ” می توانید با ما تماس داشته باشید و یا از راه های ارتباطی اعلام شده در بخش ” تماس با ما” نخبگان برتر درخواست های خود را اعلام نمایید.

 

منبع : گروه تحقیقاتی نخبگان برتر – انجام پایان نامه – انجام مقاله – انجام پروپوزال

تعداد دیدگاه های درج شده (2) مورد

یزدان پناه

در زمینه مدیریت دولتی گرایش رفتار سازمانی می خواهم پایان نامه ام را بنویسم ، می خواهم کسی مشاوره دهد و در نگارش کمکم کند خودم می تونم کارها را انجام دهم فقط برای نگارش و مسیر راه یک کمکی می خوام،(ترجمه مقالات انگیسی؛جستجو در منابع انگلیسی ……)،لطفا هزینه را هم مطرح فرمایید.

پاسخ