×

چگونه اهداف پایان نامه را بنویسیم ؟

اهداف پایان نامه

 

در مورد اینکه اهدف عمومی پایان نامه و رساله  چیست ، نظرهای مختلفی بیان شده است . عده ای آن را صرفا یک کار پژوهشی و تحقیقی می دانند و بعضی آن را رقابت پژوهشی می نامند و عده ای آن را مشارکت در دانش بشری می دانند و شاید هم این مفاهیم مد نظر باشد اما از یک دانشکده تا دانشکده دیگر فرق می کند.

پایان نامه و رساله باید مسیر و هدف از رشته ای که در آن تحصیل می کند را به دانشجو نشان دهد و ذهن آن را در مسیر مسائل اجتماعی به حرکت درآورد و اورا برای آینده ای بهتر آماده سازد. البته قابل ذکر است که منظور این نیست که صرفا مسائل کاربردی مد نظر  باشد و مسائل نظری مورد توجه قرار نگیرد بلکه بدین معناست که بخاطر ازدیاد مسائل کاربردی ، درگیر شدن در این گونه موضوعات هم برای دانشجو جاذبه بیشتری دارد و هم او می تواند نتیجه فعالیت های خود زودتر مشاهده کند که این امر باعث تشویق سایرین در زمینه های پژوهشی می شود.در دوره کارشناسی ارشد پایان نامه ، تحقیقات کاربردی و در دوره دکتری رساله و تحقیقات نظری مناسب تر است البته این امر کلیت ندارد و برحسب مورد و در موضوعات مختلف تفاوت دارد.

مهمترین گام در فرآیند تحقیق آماده کردن طرح پیشنهادی است . بسیاری از مؤسسات پیش از آنکه طرحی مورد تأیید قرار بگیرد باید طرح پیشنهادی تحقیق در اختیار مؤسسه قرار گیرد . طرح پیشنهادی همانند نقشه اولیه یک ساختمان است که مهندسان قبل از آغاز به کار ساختمان تهیه می کنند .

پیش نویس طرح با تجزیه و تحلیل دانشجو و استاد راهنما انجام می گیرد و در یک نگاه کلی زمانی که دانشجو طرح تحقیق خود را آماده می کند باید برای سؤالات زیر پاسخی داشته باشد:

  1. آیا این موضوع ارزش تحقیق دارد؟
  2. آیا میتوان برای این موضوع پایان نامه یا رساله ای نوشت ؟
  3. آیا من توانایی انجام این تحقیق را دارم ؟
  4. آیا نسبت به این کار در من علاقه ای هست ؟

همانطور که در این مطلب نکاتی را برای بیان اهداف تحقیق و پایان نامه مورد نظر  ارایه کردیم اگر اهداف در تحقیق نامشخص و مبهم  باشد ، بی تردید دچار سردرگمی خواهید شد . اهداف ، نقاط مطلوبی است که در آینده قصد دارید به آن دست یابید . هر چقدر اهداف پژوهش روشن ، دقیق و شفاف باشند ، به همان میزان دستیابی به آنها ساده تر خواهد بود.

منبع : گروه تحقیقاتی نخبگان برتر – انجام پایان نامه – انجام مقاله – انجام پروپوزال